Web Tasarım & SEO İlişkisi

Web tasarım ve SEO ayrılmaz bir ikilidir. Zira web sitesi tasarım süreçlerinde SEO yu göz önünde bulundururuz. Ayrıca SEO çalışmalarınızı da uygularken web tasarım standartlarını gözetmek mecburiyetindesiniz.  Birbirlerini tamamlarlar da diyebiliriz. Yazılım ile başlayan başarılı web sitesi çalışmaları, SEO ile kendini bir üst seviyeye çıkarır ve böylece siteniz doğru bir planlama gerçekleştirmiş olur. Bunları uygulamak için de tecrübe ve bilgi birikimine sahip olmanız gerekmektedir. SEO kurallarına uygun yapılmayan web siteleri, başta Google olmak üzere arama motorları tarafından önemsenmez. Bu yüzden SEO olmadan web sitesi, web sitesi olmadan da SEO olmaz denebilir.

Web sitenizin okunabilir ve indexlenebilir bir tasarıma sahip olması, arama motorları botlarının sitenizi denetlemeye geldiğinde SEO kurallarına, html etiketlerine, sayfaya giriş sayısına, sayfada kalma süresine, backlink sayısına bakarak puanlama yapar. Buna göre web sitenizin alacağı değer belirlenir. (arama motoru web site sıralaması olarak) Yani içeriğiniz veya görsellerini çok kaliteli olsa da kurallara uygun görülmediyse hiçbir işe yaramayacaktır. Web sitenizdeki ara yüz kodlamasını da HTML 5 şeklinde kodlamalısınız. Kurallara göre düzenlenilmiş bir web sitesinin okunuşu kolaylaşır ve içeriğiniz arama motorlarında ön planda olur. Mobil uyumlu web siteler de arama motorlarında oldukça avantajlı durumdadır. Bu yüzden web sitenizin mobil uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle, artık kullanıcıların çoğunun telefon ve tabletten internete girdiğini düşünürsek oldukça önemlidir. Hızlı bir hosting ve kusursuz kodlama ile web sitenizin alt yapısını güçlü kılmalısınız. Ayrıca sonradan değişim yapabileceğiniz bir sisteme sahip olmalısınız. Web sitenizin url yapısını da SEO uyumlu yapmanız ve ona göre domain almanız da siteniz için oldukça yararlıdır. Anahtar kelime içeren, aratılma potansiyeli yüksek, kolay uzantılar ile web sitenizi üst sıralara taşıyabilirsiniz.

Görüldüğü üzere; belli başlı kurallara dikkat ederek ve Google güncel algoritmalarını takip ederek web sitenizi oldukça iyi bir konuma getirebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *